top of page

Sekcja robotyki działająca przy liceum jest kontynuacją sekcji informatycznej powstałej dzięki projektowi unijnemu „Partnerzy w nauce”. W roku 2009 szkoła stała się partnerem Wszechnicy Śląskiej działającej przy Uniwersytecie Śląskim. Początkowo sekcja informatyczna realizowała innym program skupiając się na kształceniu umiejętności związanych z budową stron internetowych wykorzystujących kombajny do ich tworzenia – typu joomla. Dopiero od 2011 r. po otrzymaniu dofinansowania i zakupieniu pierwszego zestawu Lego Mindstorm zapadła decyzja o skupieniu się na konstruowaniu i programowaniu robotów. Pierwszy sukces jaki sekcja odniosła nie był związany bezpośrednio z robotyką. W 2011 r. na ogólnopolskim konkursie filmowym uczniowie z sekcji zajęli pierwsze miejsce prezentując film będący komedią romantyczną o tragicznej miłości…. czołgu do mechanizmu różnicowego. Do 2012 r. „odkrywaliśmy” sekrety robotyki i przy okazji okazało się, że istnieją turnieje z dyscyplinami, które oparte są na konstrukcjach Lego Mindstorm. Pierwsze starty w turniejach w roku 2012 (Sebastian Grzesiak, Adam Frank i Daniel Boruta) były typowym przecieraniem szlaków i zdobywaniem doświadczania. Praca tej trójki stała się podstawą dla późniejszych sukcesów. Pomimo zakończenia projektu „Partnerzy w nauce”, sekcja podjęła decyzję o dalszej zabawie  i skoncentrowaniu się na dyscyplinie „Lego Linefollower” polegającej na wyścigach zaprogramowanych robotów. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać.

 

 

W roku 2014 ku zaskoczeniu wszystkich drużyna w składzie: Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor i Inga Wadas zajęli 3 miejsce na turnieju międzynarodowym. Sukces ten dodał skrzydeł sekcji. Z jednej strony otrzymała dofinansowanie pozwalające na zakup kolejnych zestawów, z drugiej olbrzymia praca uczniów pozwoliła na osiąganie coraz lepszych wyników pozwalających na rywalizację z uczelniami technicznymi. Niezamierzonym skutkiem było zaproszenie sekcji przez największe stowarzyszenie konstruktorów LEGO „Zbudujmy to!” do współpracy przy wystawie „Gryfne klocki”, która w wakacje była otwarta w Parku Śląskim. Obecnie sekcja robotyki jest jednym z trzech najsilniejszych ośrodków w Polsce i organizatorem własnego turnieju „Lego race”.

 

 

Historyczny sukces na turnieju Bionikalia organizowanym przez Politechnikę Warszawską gdzie sekcja zajęła 3 pierwsze miejsca i znalezienie sponsorów pozwolił na spełnienie marzeń – 12 marca 2016 roku wszystkie drużyny jadą na Mistrzostwa Europy do Wiednia.

Dotychczasowe sukcesy sekcji w dyscyplinie Lego Linefollower:
bottom of page